Pagrindinis > Žmonės > Kūrėjas > Siurrealistinis Kudirkos pasaulis

Siurrealistinis Kudirkos pasaulis

 

Penktadienio popietė, ir aš blizginu kameros objektyvų stiklus, nes žinau, kad vakare teks keliauti į „kitą pasaulį“. Blizginu atsakingai, gi ne kiekvieną dieną tenka pabuvoti „kitame pasaulyje“. Pakraunu du kameros akumuliatorius (baterijas), kas žino, kiek užtruksiu tame pasaulyje, gali lengvai nepavykti surasti išėjimo į šį, tad tektų daug ką užfiksuoti beieškant kelio.

Ketvirta valanda vakaro, ir aš jau vietoje, Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje, nors viskas, dėl ko blizginau stiklus, prasidės tik penktą. Salė dar tuščia, todėl, niekieno netrukdomas, pasineriu į minėtąjį siurrealistinį „kitą pasaulį“. Paprastai į tapybos darbus žiūrime iš toliau, kad pamatytume tai, ko negalime pastebėti prikišę nosį. Taip darau ir aš, tik šį kartą meno kūrinius apžiūriu dar ir iš arti, beveik prikišęs nosį. Ne šiaip sau. Kiekviename siurrealistiniame pasaulyje (paveiksle) atrandu atskirus objektus, detales ar elementus, kurie mane antrą kartą įtraukia į siurrealistinio pasaulio vidinį siurrealistinį pasaulį. Jaučiuosi tarsi dviejuose paraleliniuose pasauliuose, egzistuojančiuose atskirai, bet tuo pat metu ir kartu – vienas kitame.

Laikrodis muša penktą valandą vakaro. Prasideda Kudirkos, ne, ne tautos žadintojo Vinco Kudirkos, o menininko Raigardo Kudirkos  tapybos darbų parodos „Šimtmečio metamarfozės“ pristatymas. Lyg iš dangaus, kaip Jėzus Kristus, iš kito pasaulio į salę įžengia Raigardas Kudirka.

Pristatymas tikrai nerealus – vakarą veda charizmatiška aktorė, Raigardo teta Alvyda Čepaitytė-Sipienė. Intarpuose fortepijonu skambina Kudirka, ne, ne tautos žadintojas Vincas Kudirka, o Raigardo pusbrolis, tarptautinių konkursų laureatas, pianistas Darius Kudirka. Tikrai realiai nerealus ar nerealiai realus pasaulis. Tautos žadintojo Vinco Kudirkos tarp gyvųjų jau nebeturime, o čia – du Kudirkos. Ne be reikalo vis miniu Tautinės giesmės autorių Vincą Kudirką. Pasirodo, Vincas Kudirka – tapytojo Raigardo Kudirkos prosenelio pusbrolis. Menininko senelis taip pat tapė – štai kiek šviesulių Kudirkų giminėje…

Raigardas Kudirka gimė, augo ir dabar tebegyvena Vilniuje. Kaip pasakojo meninko mama, Raigardas, tėvams nežinant, buvo užsirašęs ir dainavo „Ąžuoliuko“ chore, supratęs, kad muziku netaps, vėl, taip pat tėvams nežinant, lankė dailės mokyklą. Pasirinkimas buvo teisingas – turime puikų tapytoją, kurio braižo nesumaišysime su niekieno kito.

Raigardo Kudirkos darbuose juntamos sąsajos ar paralelės su Salvadoro Dali kūryba. Kaip pasakojo parodos autorius, dar būdamas vaikas, kopijavo minėto dailininko darbus, nes jam imponavo jo kūryba ir piešimo lygis, tai buvo tarsi mokymosi priemonė, kažkoks etalonas. Pasak Raigardo, vėliau jis tolo nuo Salvadoro Dali, jau kurdamas savo darbus, bet sąšaukų su Dali galima atrasti ir kai kuriuose dabartiniuose jo darbuose.

Bekalbėdamas su menininku, išgirdau labai paprastą ir taip pat labai prasmingą mintį. Būdamas vaikas, jis piešdavo trumpai pamatytus vakarietiškojo pasaulio vaizdus (Bruklino ar kito miesto) ir daiktus (amerikietišką vilkiką ir t.t.), o gūdžiais tarybiniais laikais televizija labai šykščiai rodė apie vakarietiškąjį pasaulį ir jo gyvenimą. „Piešiau tai, ko negalėjau turėti“, – sakė Raigardas Kudirka. Argi ne puiki mintis ir prisiminimas?

Menininkas yra surengęs personalines parodas Vilniuje, Marijampolėje, Biržuose. Dalyvavęs pleneruose. Jo darbai „gyvena“ Lietuvoje, kitose Europos šalyse, Amerikoje. Vienas buvo atsidūręs net Mauricyje. Apie darbą, atsidūrusį Mauricyje, – tai tragiška, bet bestselerio verta istorija. Kaip papasakojo Raigardas Kudirka, vieną jo darbą įsigijo Prancūzijos (jei neklystu) diplomatas ir išsivežė jį į Mauricijų, vėliau diplomatas su Raigardo paveikslu persikėlė į Belgiją, o galiausiai tragiškai sudegė namuose, sudegė ir nemažai pasaulio apkeliavęs paveikslas. Kur tik nepasisuksi, visur aplink Raigardą tvyro siurrealizmo dvasia…

Raigardas Kudirka – ne šiaip vilnietis, bet turi ir nemažai sąsajų su mūsų kraštu, Marijampole. Raigardo mama kilusi nuo Puskelnių, o jo sesuo, laikraščio „Suvalkietis“ žurnalistė Milda Jonkienė, gyvena Marijampolėje, labai daug prisidėjusi, kad „Šimtmečio metamarfozės“ atkeliautų į mūsų miestą.

…Esu beveik tikras, kad jei ne aš, tai mano vaikai, anūkai ar kažkelinta karta, vieną rytą pažvelgusi pro langą, išvys vaizdus, nužengusius iš Raigardo siurrealistinio pasaulio paveikslų.

Paroda veiks iki sausio 24 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Vytenis SKROBLAS

Autoriaus nuotraukos.

P.S. „…šimtmetis praėjo, o žmonės praktiškai nepasikeitė, jie toliau kariauja, nors aplinka ir technologijos tobulėja, pasaulis tarytum turėtų kurti kažką, bet žmogaus esmė ta pati, ir jis, matyt, linkęs sugriaut tai, ką sukūrė, kad galėtų vėl atkurti.“ /Raigardas Kudirka/

Informacijos šaltinis: http://www.marijampolesblogas.net/vytenio-blogas/siurrealistinis-kudirkos-pasaulis-papildomai-video-reportazas

Video reportažas (YouTube):https://www.youtube.com/watch?v=xXOxEg0CLJ4

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Taip pat skaitykite