Pagrindinis > Regione > Kultūra > Savaitgalio kultūros fiesta Vilkaviškyje

Savaitgalio kultūros fiesta Vilkaviškyje

Praėjusį savaitgalį gausiais kultūros renginiais pakvietė pasidžiaugti Vilkaviškio kultūros įstaigos.

Padėkos vakaras kultūros darbuotojams

Jau į tradicija tapusį kultūros įstaigų darbuotojų pagerbimo vakarą Sausio 9 d. ketvirtadienį Vilkaviškio kultūros centre pakvietė rajono savivaldybės vadovai.

Įžanginiu žodžiu vakarą pradėjo renginio vedėja savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė. Vilkaviškio savivaldybės meras Algirdas Neiberka, apžvelgdamas kultūros įstaigų darbuotojų nuveiktus darbus, pasidžiaugė kultūros įstaigų veikla, kūrybiškumu ir lankytojų gausa renginiuose. Meras padėkojo už gražias iniciatyvas bei gebėjimą savo darbais sukurti šviesią ir intelektualinę kultūrinę aplinką, už tikėjimą profesinėmis idėjomis.

Už atvirumą ir kūrybiškumą padėkos lentelėmis apdovanojo Vilkaviškio kultūros centro direktorę Renatą Medelienę, Kybartų kultūros centro direktorę Astą Venckienę, savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorę Viliją Gilienę, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro – muziejaus direktorę Jurgitą Morozaitę, J. Basanavičiaus gimtinės – muziejaus vadovę Rūtą Vasiliauskienę.

Padėkos ženklais savivaldybės vadovai apdovanojo labiausiai savo veikla ir darbais pasižymėjusius kultūros įstaigų darbuotojus.

Renginį režisavo ir vedė savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė ,Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė. Kultūros darbuotojus vakaronėje pradžiugino ir muzikinė dovana, nuostabūs akordeonisto Nerijaus Bakulos ir gitaristo Kriso Rubenso (Chris Ruebens) koncertas.

Asmenybės neblėstanti šviesa

Paežerių dvaras sausio 10 d. penktadienio muzikinė kompozicija ,,Magdalenos žemė žydi“, pagerbė Vilkaviškio ir Marijampolės garbės pilietę, kūrybingąją ir lietuvių išeivijos dailininkę, iškilią meno ir kultūros mecenatę, neprilygstamo dosnumo asmenybę Magdaleną Birutę Stankūnienę.

Prieš 95 metus Trijų karalių išvakarėse gimusi Magdalena Birutė Stankūnaitė patyrė nerūpestingą, pilną paslapčių vaikystės pasaulį Oželių kaime prie Žvirgždės upelio.

Antrojo pasaulinio karo nublokšta į Vokietiją, ten prarado mylimą sūnelį. Gyvenimo džiaugsmu ir optimizmu alsuojanti moteris, pirmuosius kūrybos džiaugsmus patyrė Didžiojoje Britanijoje, vėliau JAV, Čikagoje. Čia subrendo jos talentas. Negęstančios meilės Lietuvai tėvynės vedama, ji ryžtasi vykti į okupuotą Lietuvą, vėliau savo jėgas ir pinigines aukas paskyrė kultūros mecenavimui. Vien Suvalkijoje jos pastangomis ir lėšomis atidaryta Dailės galerija Marijampolėje, finansuota Vilkaviškio krašto muziejaus veikla ir dvaro oficinos remontas.

Vakaras dvaro rūmuose būtų sužavėjęs Magdaleną. Muzikinę kompoziciją ,,Magdalenos žemė žydi“, papuošė trys skrybėlaitės iš gausios muziejuje (septyni tūkstančiai) saugomos jos dovanų kolekcijos. Aktorė Virginija Kochanskytė, skaitydama jos atsiminimų ištraukas ir bičiulių atsiliepimus apie iškiliąją menininkę, sugrąžino į tas dienas lydimas prisiminimų, kai Magdalena atvykdavo į gimtinę ir jos dievinamą Paežerių dvarą.

Muziejininkė Elena Rupeikienė šiltomis spalvomis papuoštu pasakojimu vakaro dalyvius vedė mecenatės gyvenimo ir kūrybos keliais.

Dailininkės kūrybos žavesį atskleidė jos kraštiečių ir bičiulių poeto Kazio Bradūno ir menininko, fotografo Algimanto Kezio įžvalgos, įtaigiai perskaitytos  aktorės Virginijos Kochanskytės.

Vakare skambėjo Kauno muzikinio teatro solistės Ritos Preikšaitės dainos ir virtuoziškas pianistės Beatos Vingraitės muzikavimas.

Paroda ,,Dvaro laikas“ Paežerių dvaro rūmuose

Pažymėjęs savo 220 metų jubiliejų, Paežerių dvaras pradėjo iš naujo skaičiuoti savo metus naujai atidaryta paroda ,,Dvaro laikas“.

Visą 2019 metų rudenį, vilkaviškiečiai sulaukę kvietimo iš dvaro šeimininkų dovanoti laikrodžius, parodai pateikė 83 eksponatus. Krašto muziejaus fonduose sukaupta per 100 – tas laiko skaičiuotojų. Daugiausia tai Lietuvoje ūkininką ypač pamėgti svarmeniniai laikrodžiai. Kiekvienas laikrodis turi ne tik šeimininką, bet ir savo istoriją.

Parodoje galima išvysti šveicariškus rankinius laikrodžius, kurių pilną bidoną, matyt karo metais į žemę užkasė žydų tautybės krautuvininkas. Lobį iškasę statybininkai tikėjosi pasipuošti reta dovana. Tačiau laikas ir vanduo pažeidė ciferblatus, tačiau išsaugojo Virbalio muitinės plombas.

Parodoje galima susipažinti ir su XVI a. pradėta laikrodžių istorija, kurią į dvarą atvežė Klaipėdos laikrodžių muziejus su edukacija ,,Muziejus ant ratų“.

O Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro muziejaus darbuotojų Kęstučio Inkratos ir Daivos Rožienės pagaminta ledo laikrodžio instaliacija jau kviečia į kitą Paežerių dvaro tradicinį renginį, sausio pabaigoje įvykstantį ledo skulptūrų festivalį.

Kęstučio Inkratos nuotraukose – renginių akimirkos.

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE