Pagrindinis > Regione > Mes ir įstatymas > Rūkantys vaikai – ne tik policijos rūpestis

Rūkantys vaikai – ne tik policijos rūpestis

Vasario 5-9 dienomis Marijampolės policija vykdė prevencinę programą „Mums rūpi vaikų gerovė“. Konkrečiau – rūpi, ar mokiniai rūko, kur rūko, kur gauna rūkalų ir kur meta nuorūkas. Pareigūnų reidai organizuoti prie Igliaukos A. Matučio gimnazijos, Liudvinavo K. Borutos, Sasnavos, „Šaltinio“ pagrindinių mokyklų, Rygiškių Jono bei „Sūduvos“ gimnazijų, J. Basanavičiaus aikštėje, Poezijos parke – ten, kur rūkyti draudžiama. Šios keletą dienų trukusios programos metu nubausti du nepilnamečiai rūkoriai. Ir turbūt Jūsų veide šią sekundę atsiranda ironiška šypsenėlė.

Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatyme parašyta: visose švietimo įstaigose ir jų teritorijose draudžiama rūkyti. Lietuvos Respublikos administracinių teisių pažeidimų kodekse 1851 str. numatyta: „Rūkymas vietose, kuriose pagal savivaldybių tarybų sprendimus draudžiama tai daryti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkių iki keturiolikos eurų“. Vaikai dažniausiai laikosi nustatytos tvarkos. Susiklosto nerašytos taisyklės – rūkyti galima už mokyklos tvoros, ant šaligatvio netoli mokyklos ir pan. Nėra jokio prievartinio mechanizmo, draudžiančio mokiniams rūkyti. Tik visiškus tinginius galima nubausti už tai, kad tingėjo paėjėti už mokyklos tvoros. Bet tikrai ne apie baudas šiuo atveju turime kalbėti.

Bendros pedagogų ir policijos pareigūnų pastangos išgyvendinti nepilnamečių rūkymo problemą (o ne surinkti kuo daugiau baudų iš rūkalių), kaip supratote – Sizifo darbas, jei kitos grandys – šeima, visuomenės sveikatos specialistai  – neintegruoti į šią veiklą.

Tėvai arba leidžia vaikui rūkyti, arba neleidžia, arba nežino, kad jis rūko. Arba patys nuperka vaikui cigarečių, kad šis nerūkytų visiško šlamšto.

Gal dėl pastarosios priežasties reikėtų griebti už pakarpos tėvus? Arba vadinamuosius geradarius, kurie nepilnamečiams perka, parduoda ar perduoda rūkalus. Policijos pareigūnai reidų metu nustatė 3 pažeidimus, kuomet tabako gaminiai buvo nupirkti ar kitaip perduoti nepilnamečiams, 1 pažeidimas – dėl  tėvų valdžios nepanaudojimo arba panaudojimo priešingai vaiko interesams. Sąžiningesnis vaikas kartais prisipažįsta, kur gavo (pirko) rūkalų, tačiau daugelis cigaretes tiesiog „randa pamestas“ arba jiems nuperka „nepažįstamas“ žmogus.

Taigi į klausimą „kur žiūri policija?“ galima atsakyti labai rimtai – žiūri, kad rūkantys nepilnamečiai nešiukšlintų aplinkos ir nuorūkų nemėtytų kur pakliuvo (minėto reido metu už tvarkos ir švaros taisyklių pažeidimą nubausta 15 nepilnamečių, už kuriuos baudas turės mokėti jų tėvai). O kai netoli mokyklos pasirodo policijos automobilis ar uniformuotas pareigūnas, tai kiekvienas nori nenori pasitempiame, šypsomės, smilkstančią cigaretę įsigrūdame kišenėn ir ten užgesiname…

Todėl policija ir toliau organizuos neviešus reidus, kuriuose dirbs neuniformuoti pareigūnai. Tokiu būdu bus bandoma užtikrinti saugią ir sveiką aplinką mokyklose ir jų prieigose bei sustiprinti nepilnamečių nusikalstamų veikų ir teisės pažeidimų prevenciją.

Tuo tarpu visuomenės sveikatos specialistai, tikimės, skaito paskaitas mokiniams apie rūkymo žalą, pedagogai auklėja, tėvai – atsakingiausioji šios grandinės dalis, jie turi apsispręsti – ugdyti ar neugdyti vaikų pagarbą šalia esantiems (nes rūkymas labiau kenkia būtent jiems), pirkti ar nepirkti nepilnamečiams cigarečių.

O policijos tikslas – ne bausti mokinius, bet siekti, kad jie nerūkytų. Kad saugotų aplinką ir tvarkingai joje elgtųsi. Ir kad nepilnamečių nusikalstamų veikų ir teisės pažeidimų prevencija taptų visos mūsų bendruomenės, ne tik policijos ir mokyklos, rūpesčiu.

Marijampolės apskr. VPK  informacija

Komentaras “Rūkantys vaikai – ne tik policijos rūpestis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE