Pagrindinis > Naujienos > Pristatytas elektroninis Marijampolės gatvių žinynas

Pristatytas elektroninis Marijampolės gatvių žinynas

Lapkričio 4 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje buvo pristatytas originalus projektas – elektroninis žinynas „Marijampolės gatvės“ (gatves.marvb.lt). Vertingą virtualų leidinį sukūrė šios bibliotekos Informacijos skyriaus darbuotojai, bendradarbiaudami su žinomais Marijampolės istorikais, kraštotyrininkais, fotografais, kolekcininkais, Marijampolės apskrities archyvu bei kitomis atminties institucijomis.

Kaip teigia žinyno pagrindiniai sudarytojai Loreta Skinkienė ir Vaidas Baranauskas, buvo siekiama sukurti patrauklų, visiems prieinamą virtualų leidinį, pateikiantį susistemintą tekstinę ir vaizdinę informaciją apie Marijampolės miesto gatves. Autoriai tikisi, kad netradicinis požiūris į miesto istoriją per miesto gatvių pavadinimų kaitą bus patrauklus ir priimtinas reikliai miesto bendruomenei ir kraštiečiams, pasklidusiems po atokiausius Lietuvos bei pasaulio kampelius.

Informacija apie konkrečią gatvę pasiekiama per interaktyvų žemėlapį (suaktyvinus gatvės nuorodą), arba gatvių sąrašą. Apie kiekvieną gatvę pateikiama tekstinė informacija, žemėlapio fragmentas bei daug įdomių ir vertingų priedų: istorinės fotografijos ir dabartiniai Marijampolės vaizdai, miesto schemos, planai, žemėlapiai, dokumentų kopijos. Jei visos informacijos apie gatvę negalima pagrįsti dokumentai, arba informacija nepatikslinta, tokia gatvė pažymėta žvaigždute. Atlikta dar tik dalis šio darbo. Elektroninis žinynas bus nuolat pildomas tekstine ir vaizdine informacija, dokumentų bei šaltinių skaitmeninėmis kopijomis. Bus taisomi netikslumai, klaidos, apsirikimai. Šiuo metu žinyne pateikiama informacija apsiriboja dabar egzistuojančiomis 324-iomis gatvėmis. Žinios apie išnykusias gatves ir buvusius dabar esančių gatvių vardus (dar 120 pavadinimų) bus parengta artimiausiu metu.

Bibliotekos darbuotoja L. Skinkienė pasakojo, kad suteikiant miesto gatvėms pavadinimus, dažnai ši garbė atitekdavusi susigiminiavusiems užsienio miestams. Taip Marijampolėje turima Kokolos, Suvalkų gatves, o Vokietijos Bergiš Gladbacho miesto pavadinimas vardus suteikiančiai komisijai pasirodė per sunkus ištarti vietiniams. Taip atsirado Vokiečių gatvė. Marijampolės apskrities archyvo direktoriaus Rimvydo Urbonavičiaus teigimu, senieji gatvių pavadinimai tik prašalaičiui gali atrodyti keisti ir net juokinti. Pasigilinus į istoriją, supranti pavadinimų kilmę ir prasmę.

Originalus projektas bibliotekos parodų salėje pasitiktas skambant jaunimo muzikai ir eksponuojant žinomo Marijampolės fotomenininko Romo Linionio praeities miesto fotografijas. Žinyno atsiradimą labai teigiamai įvertino renginyje dalyvavęs Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Valančius. Jis sveikino sudarytojus ir dėkojo, kad tokia svarbi, miesto raidą atspindinti informacija nenueis užmarštin, bus prieinama ir panaudojama praktiškai. Ypatingų mero pavaduotojo komplimentų sulaukė fotomenininkas R. Linionis, neprarandantis kūrybiškumo ugnies. Jo darbų paroda „Miestas – per laiko rūką“ čia, bibliotekoje, veiks iki lapkričio 17 dienos.

Žinyno sukūrimo projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Sudarytojai: Loreta Skinkienė, Vaidas Baranauskas, Rimvydas Urbonavičius, Ričardas Šultonas; redaktoriai: Marija Žvinakevičienė ir Neringa Bebravičiūtė; fotografijų autoriai: Vaidas Baranauskas, Romas Linionis ir Vytenis Skroblas, senieji Marijampolės vaizdai – iš prof. Stanislovo Sajausko kolekcijos. Žinyno sudarytojus konsultavo Benjaminas Mašalaitis, Tomas Kukauskas ir Arūnas Kapsevičius.

Viešųjų ryšių tarnyba

Danguolės Micutienės nuotraukos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Taip pat skaitykite