Pagrindinis > Dėmesio! > Pensijų pokyčiai – tiek esamiems, tiek būsimiems senjorams

Pensijų pokyčiai – tiek esamiems, tiek būsimiems senjorams

Nuo sausio naujovės laukia ir esamų, ir būsimų pensininkų. Visos pensijos indeksuojamos ir didės netgi daugiau nei praėjusiais metais, o gyventojai, kurie iki pensijos dar toli, pradės kaupti arba tęs dalyvavimą 2 pakopos pensijų kaupime.

Nuo kitų metų pradžios visos socialinio draudimo pensijos didėja 1,0763 karto. Tai reiškia, kad žmogus, šiandien gaunantis bet kurio tipo socialinio draudimo pensiją, šiandieninį dydį turėtų padauginti iš šio koeficiento ir žinos, kiek jo pensija didėja kitąmet.

„Palyginti su 2016 metais vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą 2019 metais bus padidėjusi 97 eurais, vidutinė senatvės pensija, kai įskaičiuojami įvairų stažą turintys senatvės pensininkai – 88 eurais”, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Didėja ne tik senatvės, bet ir našlių bei našlaičių, netekto darbingumo, invalidumo, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko pensijos, kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas.

Be to, mažesnes nei 238,45 eurų išmokas gaunantys senatvės pensininkai, kurie yra įgiję minimalų ar ilgesnį stažą, vidutiniškai gaus po 20 eurų priemoką, tačiau kiekvienam asmeniui senatvės pensija didės individualiai. Šį papildomą pensijos padidėjimą pajus apie 90 tūkst. senjorų. Tam skirta 20 mln. eurų.

Siekiama užtikrinti orią senatvę

Nuo kitų metų pokyčiai laukia ir tų gyventojų, kurie šiuo metu kaupia pensijai papildomai 2-oje pakopoje, ir jaunų žmonių, kuriems verta pradėti galvoti apie senatvės pensiją, net jei ji dar toli.

Pokyčių reikėjo, nes prognozuojama, kad dėl demografinių priežasčių prastėja dirbančių žmonių ir išlaikomų pensininkų santykis, o tai lems, kad vien „Sodros” senatvės pensija neužtikrins orios senatvės.

Ir nors daugelis gyventojų jau šiuo metu dalyvauja pensijų kaupime, tačiau pusė jų kaupia nepakankamai, nes prie kaupimo neprisideda savo įmokomis nuo darbo užmokesčio. 

Nuo kitų metų visi, dalyvaujantys kaupime, mokės įmokas į pensijų kaupimo fondus nuo savo darbo užmokesčio. Tai lems du svarbius pokyčius. Pirma – kaupiant nebebus mažinama senatvės pensija ir antra – gyventojai iš tiesų kaups papildomai ir visi gaus papildomą paskatą iš valstybės biudžeto.

„Sodra” informuos asmeniškai

„Dalyvaujantieji pensijų kaupime, o tokių yra dauguma, ir toliau galės kaupti. Tik visi turės mokėti įmokas nuo savo darbo užmokesčio. Kaupime dalyvaujančius gyventojus jau pradėjome informuoti asmeniškai apie pensijų kaupimo sistemos pokyčius.

Jiems pateikti pranešimai „Sodros” asmeninėje paskyroje gyventojui bei elektroniniu paštu, jeigu gyventojas jį yra nurodęs. Ragintume neignoruoti „Sodros” laiškų, nes juose – svarbi informacija. Pranešimus gaus visi dabar kaupiantys gyventojai ir nuo sausio į kaupimą įtraukiami dirbantieji”, – sako „Sodros” laikinasis vadovas Ježy Miskis.

Tie gyventojai, kurie iki šiol buvo pasirinkę kaupti, tačiau mokėjo tik „Sodros” įmokų dalį ir savo lėšomis prie kaupimo neprisidėjo (2+0+0), nuo sausio mokės 1,8 proc. įmoką ir 0,3 proc. pridės valstybė iš biudžeto. Tačiau jie gali savanoriškai pasirinkti ir didesnę įmoką pranešą apie tai savo pensijų kaupimo bendrovei.

Tie, kurie į kaupimo fondus mokėjo ir įmoką nuo darbo užmokesčio (2+2+2), nuo sausio mokės 3 proc. įmoką ir gaus 1,5 proc. paskatą iš valstybės biudžeto.

Visi šie gyventojai galės atsisakyti kaupti apie tai informuodami savo kaupimo bendrovę.

„Sodra” kitąmet į kaupimą taip pat įtrauks tuos gyventojus, kurie iki šiol išvis kaupime nedalyvavo ir yra jaunesni nei 40 metų amžiaus. Šie gyventojai nuo liepos taps kaupimo dalyviais ir mokės 1,8 proc. įmoką, jeigu sausio 2 dieną turės darbą, ar vykdys savarankišką veiklą. Šie gyventojai galės pasirinkti kaupti ir didesnę įmoką pranešę apie tai savo pensijų bendrovei.

„Sodra” vieną iš penkių kaupimo bendrovių jiems parinks atsitiktine tvarka, bet įtraukti dalyviai galės bet kada tą kaupimo bendrovę pakeisti į savo norimą.

Tačiau jie taip pat gali atsisakyti dalyvauti kaupime apie tai informuodami „Sodrą” – geriausia per asmeninę paskyrą gyventojui.

Tiems kam šios sąlygos tinka, nieko daryti nereikia, jie tiesiog tęsia kaupimą arba tampa kaupimo dalyviais.

Sausio pradžioje bus pristatyta prognozuojamos pensijos skaičiuoklė, kur kiekvienas gyventojas galės paskaičiuoti, kokio dydžio sumą kiekvieną mėnesį gaus, jeigu dalyvaus kaupime ir jeigu nedalyvaus kaupime. Taip pat sausį kiekvienas gyventojas asmeninėje „Sodros” paskyroje ras informaciją, kokioje bendrovėje ir kokiame fonde jis kaupia, koks kaupimo tarifas ir kiek „Sodra” yra pervedusi šios gyventojų įmokų į pensijų fondą.

Svarbu žinoti, kad „Sodros” senatvės pensijai, kurią gauna visi senatvės pensijos amžiaus sulaukę ir bent 15 metų stažo sukaupę gyventojai, kaupimas jokios įtakos neturės. Kaupimas bus priedas prie senatvės pensijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE