Pagrindinis > Kitos temos > Kovo 24 – oji pasaulinė tuberkuliozės diena. Sergamumas tuberkulioze Marijampolės apskrityje vis dar aukštas

Kovo 24 – oji pasaulinė tuberkuliozės diena. Sergamumas tuberkulioze Marijampolės apskrityje vis dar aukštas

Kasmet kovo 24-ąją d. minime Pasaulinę kovos su tuberkulioze dieną. Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Daugiau nei šimtas žmonių kiekvienais metais Lietuvoje miršta nuo ligos kurios galima išvengti. Kas trečią dieną Lietuvoje nuo tuberkuliozės miršta žmogus. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento (toliau – Marijampolės departamentas) specialistai  primena, kad tuberkuliozė – išvengiama ir išgydoma liga.

Statistika nedžiugina

Marijampolės apskrityje keletą metų sergamumo bakteriologiškai ir histologiškai  patvirtinta tuberkulioze, kuri yra užkrečiama (toliau – TB), rodikliai vieni aukščiausių iš visų apskričių! 2018 m. Marijampolės apskrityje nustatyta 54 nauji TB atvejai (sergamumo rodiklis 3,82 atvejai 10 000 gyventojų), iš jų Marijampolės savivaldybėje – 14, Šakių raj. savivaldybėje – 19, Vilkaviškio raj. savivaldybėje – 14, Kalvarijos savivaldybėje – 6, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 1, Lietuvoje – 779 atvejai. Lyginant 2018 m. ir 2017 m. sergamumo rodiklius, sergamumas padidėjo Kalvarijos savivaldybėje. Jau 2019 m. (sausio – kovo mėn.) Marijampolės apskrityje nustatyta 5 TB atvejai.

Viena svarbiausių problemų – naujų atvejų su dauginiu atsparumu vaistams didėjimas. Ir be abejonės TB yra viena iš pagrindinių ŽIV infekuotų žmonių sveikatos sutrikimo ir mirties priežasčių. Užsikrėtimas ŽIV infekcija padidina riziką susirgti sunkiomis TB formomis. Šios abi ligos susijusios dėl labai panašių ligas įtakojančių socialinių veiksnių (gyvenimas įkalinimo įstaigose, alkoholizmas ir narkomanija, bedarbystė, nesigydymas ir kita). 2014 – 2018 m. Marijampolės apskrityje 8 ligoniams, sirgusiems tuberkulioze, buvo nustatyta ir ŽIV infekcija.   

Vykdyta TB atvejų/židinių epidemiologinė diagnostika kolektyvuose

2018 m. Marijampolės departamento specialistai atliko epidemiologinę diagnostiką 11-oje TB židinių, iš jų sirgo asmenys maisto tvarkymo subjektuose, socialinių paslaugų įmonėse, žemės ūkio bendrovėse, profesinio rengimo centruose, asmens sveikatos priežiūros ir kitose įstaigose. Epidemiologinės diagnostikos metu buvo patikrinta 320 kontaktavusių su ligoniais asmenų.

Pavojinga vaikams

 TB plinta tarp vaikų. Paprastai aukšti sergamumo rodikliai TB  tarp vaikų išryškėja dėl didelio ir išplitusio sergamumo visuomenėje. Manoma, kad kiekvienas sergantis, per metus gali užkrėsti 10 – 20 ar net daugiau sveikų asmenų. Daugumai vaikų, užsikrėtusių tuberkulioze, gali nebūti jokių simptomų. Kadangi vaikai dažniausiai serga besimptomėmis formomis, teisės aktais yra nustatytos grupės vaikų, kurie profilaktiškai turi būti patikrinti įodiniais tuberkulino mėginiais. Šioms vaikų grupėms priklauso 7 m. vaikai, kontaktavusieji su ligoniu, neskiepyti nuo TB, dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis, lėtinėmis ligomis, gydomi kortikosteroidais, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu, esant imunodeficitinėms būklėms ir kita.

2018 m. Marijampolės apskrityje atlikus tuberkulino įodinius TB diagnostinius mėginius 1809 7 metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems vaikams, net 155 iš jų buvo teigiami mėginiai. Vaikai buvo nukreipti gydytojų pulmonologų konsultacijoms.

Vykdomas projektas ir taikoma DOTS sistema

Lietuvoje įgyvendinamas tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas – tai pacientų, sergančių TB, gydymo tęsimas ambulatorinėmis sąlygomis po stacionarinio gydymo. Pasaulinės sveikatos organizacijos sukurta DOTS sistema – tiesiogiai stebimas ir kontroliuojamas gydymas. Svarbiausias DOTS principas – griežta vaistų vartojimo kontrolė, kurie ligoniams skiriami nemokamai. DOTS esmė, kad pacientas, stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui, išgertų visus paskirtus vaistus. Tuo tikslu visose 5 Marijampolės apskrities savivaldybėse prie pirminių asmens sveikatos priežiūros centrų įsteigti DOTS kabinetai. DOTS kabinete gydymą gali tęsti tik tie pacientai, kurie nebeišskiria TB mikobakterijų į aplinką ir yra epidemiologiškai nebepavojingi. DOTS kabinete pacientai gauna tiek gydymo, tiek konsultacines paslaugas. Marijampolės departamentas vykdo projekto „Visuomenės informavimas apie tuberkuliozės epidemiologinę būklę ir apsisaugojimo nuo jos būdus, sergančiųjų tuberkulioze ir jų šeimos narių mokymai tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės klausimais“, kurio metu asmenys gydomi ambulatoriškai ar kontaktavę su sergančiu TB, bendradarbiai, šeimos nariai apmokomi ir informuojami apie prevencines tuberkuliozės priemones.

Svarbu tikrintis sveikatą

Svarbiausios prevencinės priemonės, siekiant sustabdyti sergamumą – susirgusiųjų išgydymas ir profilaktinis tikrinimas dėl TB. Primename, kad užsitęsęs ilgiau kaip 3 savaites kosulys, silpnumas, bendras negalavimas, nuovargis, naktinis prakaitavimas, kartais svorio kritimas, kontaktai su sergančiuoju TB asmenimi – rimtas signalas pasitikrinti dėl TB. Šia liga galima užsikrėsti bet kur: autobuse, parduotuvėje, mokykloje, darbe, todėl, jei žmogus turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu, rekomenduojama pasitikrinti sveikatą.

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja

Loreta Radzevičienė

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE