Pagrindinis > Naujienos > Gurmaniškos pramogos mažo miestelio šventėje

Gurmaniškos pramogos mažo miestelio šventėje

 

Rugpjūčio 22 dieną, šeštadienį, Kiduliuose (Šakių rajone) vyko miestelio šventė, skirta XIX a. dvarų kultūrai atskleisti ir puoselėti. Neseniai renovuoto dvaro parke vyko spalvinga dvarininkų puota. Gan sėkmingai buvo imituota XIX a. pr. atmosfera, kai dvarui priklausant Prūsijai čia viešėjo karališkoji Prūsijos šeima, bene kasdien rengusi iškilmingus pietus. Dvaro parke prekiavo ir kurstė laužus įvairūs prekybininkai, Smalininkų ir Kidulių gaspadinės viliojo svečius vietoje gaminamais skanumynais, o į gurmanišką degustaciją kvietė net aštuoni Lietuvos vyndarių asociacijos nariai bei Egidijaus Jasevičiaus sraigių ūkio šeimininkės.

Gerokai po vidurdienio miestelyje buvo pastebėta kukli karieta, kuri pamažu į dvarą atvežė garbingus svečius: Šakių rajono vicemerą Edgarą Pilypaitį, Seimo narį Mindaugą Bastį ir jo padėjėją Violetą Seredžiuvienę, Kidulių seniūnijos seniūną Mindaugą Mykolaitį ir Šakių rajono administracijos kultūros ir turizmo skyriaus vyriausiąją specialistę Aureliją Papievienę.  Vėliau prisijungė ir išsidabinusios viešnios iš tariamų ir tikrų kaimyninių dvarų. Juos visus su deramu patosu pasitiko Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras „Vingis“ (vadovas Vincas Alminas), renginį vedė Nijolė Aleksienė iš Veliuonos. Didžiojoje dvaro salėje buvo pristatyta alytiškio Vaido Pračkailos (žinomo kaip Apolionija Zizirskienė) tapybos darbų paroda. Žaismingomis spalvomis džiuginantys darbai puikiai derėjo prie vasariško dvaro puotos scenarijaus.

Dvaro parke XIX a. atmosferą žadino grakščios, žaismingai šokančios Kidulių dvaro damos (vadovė Irma Svetlauskienė), prekiaujantys amatininkai ir edukaciniai Zanavykų muziejaus užsiėmimai vaikams. Koncertavo kamerinės muzikos trio: Raimonda Janutekaitė (mecosopranas), Viktorija Zabrodaitė (fleita) ir Nijolė Baranauskaitė-Matukonienė (fortepijonas). Skambėjo XIV a. Europos instrumentinė ir vokalinė muzika. Pasirodė ir Veliuonos kultūros centro „teatriukas“, kaip pristatė pati režisierė Regina Mačiulaitienė. Ji pripažino, kad tik repertuaras griežtai jos, o jau paskui „žaidžia“ visi keturi. Buvo vaidinamas Kazio Ginevičiaus 1913 metų kūrinys „Knarkia paliepus“. Aktoriai baiminosi pirmą kartą vaidindami atviroje erdvėje, tačiau mikrofonai išgelbėjo, ir publika liko sužavėta trumpa, žaisminga ir nemirtinga, nors ir jau labai sena istorija apie šeimyninį pono gyvenimą.

Lietuvos vyndarių asociacijos (LVA) palapinėje buvo galima ne tik paragauti įvairiausių vynų, bet ir pabendrauti su pačiai vyndariais, susipažinti su jų darbo ypatumais, filosofija. Išskirtinės kokybės, unikalūs, ekologiški, natūralūs vynai, tiek turintys tautinio paveldo sertifikatus, tiek daug apdovanojimų pelnę, tiek dar visiškai nauji, sulaukė didelio susidomėjimo ir komplimentų. Net Kidulių krašto vynus jau išragavę kraštiečiai buvo nustebinti, mat vyndarys Juozas Vilkenis pasiūlė paragauti eksperimentinių vyšnių, spanguolių, aviečių, kavos, burokėlių vynų ir baltojo vyno, brandinto su imbieru. Ateityje jis žada užsiimti ir daugiausiai simpatijų sulaukusių vynų gamyba. Vyndarių asociacijos valdybos narys Romualdas Dapšys („Vynužis“) LVA vardu padėkojo Kidulių miestelio seniūnijai ir bendruomenei už pakvietimą ir už surengtą puikią šventę. Jis taip pat pripažino, kad Kidulių dvaras galėtų tapti lietuviškąja Sabile (Latvija) – vyndarių vyno pažintinės šventės sostine.

Istorinį paveikslą papildė ir Kauno karybos klubo sargyba ant dvaro laiptų. Vėliau jie triskart iškilmingai iššovė iš patrankos: už šventę, už miestelį ir už Tėvynę. Vyrai tylomis juokavo, kad betrūksta pasirodant Tado Blindos iš kadais buvusios filmavimo aikštelės prie Gelgaudiškio dvaro. Vis gi ne mažiau įspūdingai pasirodė ir Gelgaudiškio dvaro svita su jaunaisiais šokėjais (vadovė Edita Balčiūnienė) ir dovanomis. Buvo sutarta bendradarbiauti ir svečiuotis vieniems pas kitus. Kitas susitikimas numatomas jau rugsėjo 19 dieną, per dvaro šventę Gelgaudiškyje.

Šakių vicemeras Edgaras Pilypaitis džiaugėsi kardinaliai pakeista tradicine miestelio švente ir linkėjo toliau puoselėti tai, ką davė gamta ir istorija. Seimo narys Mindaugas Bastys  taip pat liko sužavėtas tokia naujove Kiduliuose ir linkėjo vėl taip susiburti draugėn nebūtinai po metų. Kidulių seniūnijos seniūnas Mindaugas Mykolaitis džiaugėsi, kad bendromis jėgomis pavyko atgaivinti tai, kas vyresniems kiduliečiams kelia nostalgiją, o jaunesniems – smalsumą. Jis, kartu su Kidulių bendruomene „Vinkšnupis“, pristatė dovaną-siurprizą: padovanojo mieteliui herbo originalą. Būtent pačios autorės Laimutės Ramunienės darytą, vienintelį  egzempliorių.  Istorinio paveldo kolekcionieriai galėjo įsigyti specialiai renginiui sukurtą proginę monetą, kurią vietoje, pagal sūnaus sukurtą trafaretą, kaldino atvykęs amatininkas Gintaras Ališauskas.

Sakydama sveikinimo kalbą Šakių rajono administracijos kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Papievienė prisipažino, kad rašydama Kidulių dvaro renovacijos projektą neturėjo tokių didelių lūkesčių, ir džiaugėsi, kad čia iš naujo užkurtas kultūros židinys taip sėkmingai klesti. Dar vienas garbus dvaro svečias, istorikas Benjaminas Mašalaitis trumpai, koncentruotai ir itin šmaikščiai pasakojo apie Kidulių istoriją ir dvaro šokių kilmę. Nuo pirmiausia čia, į Kaimelio bažnyčią, „peršokusio“ M. K. Čiurlionio tapyto Šv. Roko paveikslo, liaunų, bet stiprių, prie šokių pratusių dvarininko Ofenbergo žmonos kojų iki iš kelto į krantą šokančių prašalaičių.

Kai nuo ankstyvo ryto dvaro parke plušo darbininkai statydami palapines ir rikiuodami stalus bei suolus, Kidulių pagrindinės mokyklos stadione jau šurmuliavo sportininkai. Nacionalinė mėgėjų futbolo lyga pasiūlė šventinę dieną pradėti nuo sporto ir sulaukė ne mažo susidomėjimo. Vyko mažasis bei šeimų futbolas 3×3, krepšinis 3×3 vaikų ir suaugusių grupėms. Taip pat futbolas 7×7, paplūdimio tinklinis ir smiginis. Organizatoriai išpildė savo pažadą ir sporto entuziastai džiaugėsi ne tik geromis emocijomis, bet ir apdovanojimais. Dovanėlėmis džiaugėsi ir Nacionalinio kraujo centro akcijoje sudalyvavę šventės dalyviai.

Šventę vainikavo duoklė liaudžiai – vakarinis koncertas estradoje. Nuoširdžiu pasirodymu žiūrovus papirko atlikėja Giulija, senolių kantrybę išbandė lengvojo roko grupė iš Alytaus „Limbo“, o šokiams užvedė pop grupė „Tautinis brandas“ ir paliko tęsti linksmybes su diskotekos didžėjais. Kaip griausmingas paskutinis akordas nakties dangų nuspalvino šventiniai fejerverkai.

Organizatoriai džiaugiasi sėkmingai išplėtę ryšius ne tik po aplinkines gyvenvietes, bet ir kitą Nemuno krantą. Tikimasi, kad renginio idėja prigis ir kitais metais vasaros sezono pabaiga bus pažymėtą taip pat rafinuotai. Specialiai į šventę grįžo nemažai Kiduliuose gimusių, augusių ir tėvų namus jau palikusių žmonių, daug svečių sugūžėjo iš Jurbarko ir kitų vietovių. Linksmybių netrūko nei mažiems, nei dideliems, o šventėje įsigyti skanėstai dar kurį laiką žadins prisiminimus apie dvaro puotą.

Monika BŪBLAITYTĖ

Autorės nuotraukos.

lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE