Pagrindinis > Dėmesio! > Europos šalių kino forumo SCANORAMA filmai atkeliauja į Marijampolę

Europos šalių kino forumo SCANORAMA filmai atkeliauja į Marijampolę

 

Didžiuosius Lietuvos miestus aplankę Europos šalių kino forumo „Scanorama“ filmai jau nuo gegužės 20 d. bus pristatyti ir Marijampolės kino gurmanams. Kino teatre „Spindulys“ gegužės 20–25 dienomis žiūrovai turės galimybę išvysti šešis išskirtinius filmus, pelniusius tarptautinį pripažinimą garsiausiuose kino festivaliuose.

Gegužės 20, 21 dienomis 17.15 val. žiūrovus į kino salę kvies britų režisieriaus Andrew Haigh filmas apie brandžią meilę ir jos tvirtumą „45 metai“ (45 Years, 2015). Juostoje subtiliai užmenami klausimai apie tai, kiek visą gyvenimą kurti santykiai yra patvarūs ir apie tai, kaip praeities šmėklos gali apnuodyti ne tik dabartį, bet ir ilgą iki šiol nueitą kelią ir priversti viską permąstyti iš naujo. Puiki aktorių Tomo Courtenay‘aus ir Charlotte‘s Rampling vaidyba ir stipri režisūra yra šio filmo stipriosios pusės. Filmas Berlyno kino festivalyje pelnė „Sidabrinio lokio“ apdovanojimus geriausios aktorės ir geriausio aktoriaus kategorijoje, o tarptautiniame Edinburgo kino festivalyje pelnė Michaelo Powello apdovanojimą kaip geriausias britiškas filmas.

Gegužės 20, 21 dienomis 19.15 val. „Spindulyje“ – vengrų režisieriaus László Nemeso tarptautinio pripažinimo sulaukusi karinė drama „Sauliaus sūnus“ (Saul fia, 2015). Tai – stiprus ir slogus filmas apie bandymą nenužmogėti nežmoniškose sąlygose, kur vieninteliu žmogiškumo likučiu tampa prisiimta moralinė pareiga. Filmą itin palankiai sutiko kritikai, kai kurių nuomone – tai vienas geriausių filmų apie holokaustą, ir ne tik šiais metais, bet apskritai per visą kino istoriją. „Sauliaus sūnus“ Sarajevo kino festivalyje pelnė specialųjį žiuri prizą, Kanų kino festivalyje – Didįjį komisijos prizą, FIPRESCI, François Chalais apdovanojimus ir „Vulcain“ apdovanojimą už geriausią garso režisūrą. Filmas tapo geriausiu filmu užsienio kalba ir pelnė prestižinius „Auksinio gaublio“ ir „Oskaro“ apdovanojimus.

Gegužės 22, 23 dienomis 17.15 val. „Scanorama“ siūlo pamatyti jaunajai auditorijai skirtą švedų režisierės Sannos Lenken filmą „Mano sesutė“ (Min lilla syster, 2015) apie paauglę Stelą, atsitiktinai sužinančią, kad jos vyresnioji sesuo Katja serga bulimija. Mergaitė bijo apie tai papasakoti tėvams, nes tada sesuo visiems pasakys, kad Stela įsimylėjo jos trenerį. Tačiau liga tik progresuoja. Ji kelia grėsmę ne tik Katjai, bet ir visai šeimai.

Filmas „Mano sesutė“ Berlyno kino festivalyje buvo apdovanotas „Krištoliniu lokiu“ kaip geriausias programos „Generation Kplus“ filmas, taip pat specialiuoju tarptautinės komisijos paminėjimu programoje „Generation Kplus“. Tarptautiniame Geteborgo kino festivalyje filmas pelnė publikos simpatijų prizą kaip geriausias Šiaurės šalių filmas, o Lečės Europos kino festivalyje – geriausio scenarijaus apdovanojimą, specialųjį FIPRESCI apdovanojimą ir specialųjį publikos prizą.

Vienu iš populiariausių „Scanoramos“ filmų pernai tapusi komiška drama „Fusis“ (Fúsi, 2015) gegužės 22, 23 dienomis 19.15 val. kvies žiūrovus pažinti mielą pasaulio prašalaitį. Berlyno kino festivalyje pristatytas, Tribekos kino festivalyje triumfavęs ir Europos kino apdovanojimams nominuotas filmas pasakoja istoriją apie nerangų vienišių Fusį. Šiam 43-eji, bet jis vis dar gyvena su mama, žaislų parduotuvėje perka galingus džipus ir rekonstruoja Antrojo pasaulinio karo mūšių modelius, kol vieną dieną… į užkietėjusio viengungio širdį pasibeldžia jausmai žaviai gėlininkei.

Toronto kino festivalyje pristatyta ir Norvegijos nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Amanda“ bei Berlyno kino festivalyje įvertinta komedija „Prieš gamtą“ (Mot naturen, 2014) Marijampolės kino teatre „Spindulys“ bus rodoma gegužės 24, 25 dienomis 17.15 val. Filme pasakojama apie sutrikusį ir savy pasimetusį amžiaus vidurio link artėjantį vyrą, kuris iš pirmo žvilgsnio turi viską, tačiau jam kažko vis trūksta. Ko – nežino ir jis pats. Ieškoti atsakymų vyras išsiruošia į kalnus, kur jis lieka vienas su savo mintimis – atviromis, nuoširdžiomis, ironiškomis ir kartais kvailomis. Visai tokiomis pačiomis, kokios kartais aplanko daugelį. Filmas „Prieš gamtą“ persmelktas šiaurietiškos dvasios, jame daug dėmesio skiriama žmogaus ryšiui su gamta.

Joachimo Triero režisuotą filmą „Garsiau už bombas“ (Louder Than Bombs, 2016) Marijampolės žiūrovai galės pamatyti gegužės 24, 25 dienomis 19.15 val. Filme pasakojama istorija, kaip praėjus trejiems metams po žmonos žūties, vyras bando atsitiesti ir iš naujo rasti ryšį su sūnumis. Tačiau filmo veikėjus persekioja esminis klausimas „kodėl?“. Kas atsitiko, kad aplinkybės susiklostė būtent taip – žmonos pasitraukimu iš gyvenimo. Filmas dalyvavo Kanų kino festivalio konkursinėje programoje, Miuncheno kino festivalio ARRI / OSRAM konkursinėje programoje, taip pat buvo pristatytas Europos kino apdovanojimams.

*******

Europos šalių kino forumo SCANORAMA filmai Marijampolėje

Kino teatre „Spindulys“

Gegužės 20–25 d. 17.15; 19.15 val.

Bilietus galima įsigyti kino teatro kasoje arba internetu www.spinduliokinas.lt

Informacija teikiama tel.: (+370 343) 54787

Apie SCANORAMĄ:

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra vienas didžiausių ir svarbiausių kino renginių Lietuvoje. 2003 metais įkurtas kino festivalis prasidėjo kaip Šiaurės šalių kino forumas ir iš pradžių į kino teatrų sales traukė išskirtinai skandinaviško kino gerbėjus. Užmezgusi stiprius draugystės ir bendradarbiavimo ryšius su svarbiausiais Europoje vykstančiais Šiaurės šalių kino festivaliais (Ruano kino festivaliu Prancūzijoje, Liubeko Vokietijoje, Geteborgo Švedijoje ir kt.), netrukus „Scanorama“ tapo didžiausiu Šiaurės šalių kino forumu Baltijos regione.

Dar po trejų metų „Scanorama“ tapo tarptautinio Europos kino festivalių tinklo „Alliance of Central and East European Film festivals” nariu, o nuo 2006 metų pradėjo bendradarbiavimą su Austrijoje įsikūrusiu Tarptautiniu Linco kino festivaliu „Crossing Europe“.

Sparčiai augdama, plėsdama savo geografinį lauką ir sulaukdavusi vis daugiau žiūrovų, 2009 metais „Scanorama“ tapo visos Europos šalių kino forumu. Ir nors dabar festivalio programoje geografija išsiplėtė, „Scanorama“ nepamiršta savo ištakų – ryšys su Šiaurės Europos šalimis, kurių filmai tapo reikšmingu impulsu formuojant festivalio tikslus ir vertybes, ir šiandien yra svarbus „Scanoramos“ akcentas.

Skandinaviška kultūra alsuojanti „Scanorama“ – tvirtų moralinių nuostatų festivalis, investuojantis į kokybę, o rodomais filmais puoselėjantis etines ir profesines vertybes. Prieštaraudama įsišaknijusiam komerciniam skoniui, „Scanorama“ nuo pat pradžių laikėsi tvirtų programos formavimo ir filmų atrankos kriterijų. Festivalis kritiškai žvelgia į nūdienos paviršutiniškus poreikius ir savo pavyzdžiu siekia įrodyti atskirtį tarp komercinės ir meninės sėkmės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE